wlado's website

Gershom Scholem - Davidova hvězda

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, ale v případě židovství v Evropě bych skoro řekl, že všechny cesty vedou z Prahy. Alespoň kniha Gershoma Scholema mne v tomto znovu utvrzuje.


Skvělá kniha. Přestože ji nenapsal český historik, úryvky z ní bych zařadil do školních čítanek. Četl jsem ji dychtivě a když jsem byl na konci, bylo mi líto, že tam toho není víc.

Nikdy jsem nečetl žádnou knihu od polského autora. Tahle je první. Během četby jsem se často musel podívat na obal knihy, jestli to opravdu napsal polák. Vůbec jsem neměl pocit, že to píše nějaký cizinec, ale naopak, někdo kdo to tu dobře zná. Snad proto jsem nemohl uvěřit tomu, že by někoho za kopci na sever od našich hranic mohlo zajímat, co se tu od vzniku Československa dělo. A dělo se toho hodně. Mariusz Szczygiel si za tuto knihu opravdu zaslouží uznání a kdosi už napsal, že i české občanství. Pokud by ho chtěl. Neznám jinou knihu, která by tak střízlivě a přímo popisovala některé vybrané osudy a příběhy z československých dějin. Začíná to fascinujícím příběhem rodiny Baťových, přes nacismus, stalinismus, Pražské jaro a končí upálením Zdeňka Adamce, který ztratil smysl života.

Stránky autora: http://www.mariuszszczygiel.com.pl

No animals were harm in the making of this post