wlado's website

FileMaker - Kouzlo pominulo

Když jsem před nějakými 25lety poprvé dostal nabídku na databázový program FileMaker, byla to ubohost. Obyčejná aplikace s jednou tabulkou, tedy žádné relace a za hodně nesmyslné peníze. Tehdy jsem si koupil ClarisWorks 1.0, kde součástí byla ořezaná verze tehdejšího FileMakeru. A s ClarisWorks, který mimo to uměl psát, počítat, kreslit jsem si docela vystačil několik let.

Pak jsem se dostal k FileMaker verzi 5.0 a to bylo něco úplně jiného. Relační model mnoha tabulek, vytváření runtime aplikací, webové rozhraní. Prostě jsem neodolal a koupil si následující verzi 6.0. Tady přišlo první zklamání. FileMaker změnil obchodní model a tuším, že během 12 hodin nebylo možné přihlásit více než 5 počítačů přes web rozhraní, tím celé kouzlo možnosti nahlížet do databáze po internetu z čehokoliv zmizelo. Ten nesmysl sice v dalších verzích FileMaker nakonec odstranil, ale už jsem si nebyl jistý, že je zase něco podobného nenapadne v budoucnu a pravda je, že jsem se nemýlil.

Další nepříjemnost jsem zažil s verzí 9. Kvůli vytváření runtime verzi jsem s i nainstaloval i Windows verzi do emulátoru Windows. Instalace se musela sama ověřit přes internet, jinak program nefungoval a při reinstalaci, se zase musela na počítači odhlásit/odinstalovat přes internet. A tak se stalo, že emulátor Windows se zhroutil, Windows nešly spustit a tím ani FileMaker odinstalovat a tím jsem přišel o licenci, protože už jsem nemohl použít licenční číslo na novou instalaci. Dost zoufalá situace, když sice mám v ruce instalační CD a sériová čísla, a potřebuji pracovat, ale ono to nefunguje. I tuto zoufalost nakonec FileMaker odstranil, ale to mu nebrání vymyslet jinou.

Pak se objevily verze i pro iOS, tedy iPhone a iPad. Nejdříve placené a pak zdarma. Ale i tady se obchodní model měnil s každou verzí. Nejdříve velkoryse bylo možné zdarma připojit asi 10 iPadů ke stolnímu počítači s FileMakerem.

FileMaker 13 odřízl web úplně a web funguje pouze v drahé serverové verzi a také odřízl připojení iPadů a a iPhonů zdarma.

S uvedením Filemaker 14 se objevilo upozornění, že vytváření runtime verzí je zastaralé a někdy v budoucnu bude také odříznuto, stejně tak spuštění FileMakeru na Windows 32 a Mac OS X 10.9 a nižších. Výzva, abychom jako vývojáři hledali jiné řešení nezní příliš optimisticky. Kouzlo FileMakeru jako rychlého - instatního - řešení pomalu pomíjí a v mém případě je FileMaker verze 13 poslední verzí, kterou jsem koupil. Navíc verze 14 se prodává jako pronájem za 9 USD na měsíc.

Nezbývá než pomalu přejít na open source databáze a frontend udělat v LiveCode.