wlado's website

Tolerance se stává zločinem

Tolerance se stává zločinem, když se používá vůči zlu.
[Thomas Mann]

iPhone se mimo telefonování používá také jako úložiště různých dat. Už od výroby je vybaven databázovou aplikací „Kontakty“, která obsahuje adresář osob a firem. Pro běžného uživatele je tato databáze více než dostačující a mnozí majitelé iPhonu ji ani nevyužívají. Tuto databázi však nejde nijak rozšiřovat a upravovat. V okamžiku, kdy jsme postaveni na nějaké organizované akci před úkol, například evidovat účastníky pobytu nebo soutěží, nutně potřebujeme jednoduchou databázi, kterou si můžeme rychle sami navrhnout na míru podle aktuálních požadavků.

Databáze pro začátečníky


iDatabase je typickým příkladem takového velmi jednoduchého databázového programu. Na rozdíl od robustní databázové aplikace FMTouch, nebo FileMaker Go, umožňuje vytvářet databáze okamžitě na iPhone a je nezávislá na stolním PC nebo připojení k síti, což je pro použití v terénu skvělé.

Po prvním spuštění aplikace jsme vyzváni abychom tlačítkem „New Database“ vytvořili databázi. V dalším kroku si databázi pojmenujeme například „Kurs“a hned si můžeme vybrat z 17 hotových předloh, které lze dále upravovat, nebo si vytvořit vlastní návrh od začátku. Při definování se ovšem objeví první zásadní zádrhel, protože první pole se automaticky objeví napevno jako textové a nelze tento typ změnit a ani ho posunout na jiné pořadí. A druhý zásadní zádrhel je v tom, že pouze toto textové pole se zobrazí v seznamu záznamů a nelze tam přidat žádné jiné. Tady pravděpodobně iDatabase ztratí mnoho potencionálních uživatelů, kterým bude vadit, že například v seznamu osob uvidí pouze Příjmení ačkoliv je dost místa i na Jméno, nebo pokud si budou chtít zapisovat slovíčka, tak se jim zobrazí seznam jen v jednom jazyce atd.Mimo alfanumerická pole je možné přidat i pole s obrázkem a lze použít i funkci vestavěného fotoaparátu. První obrázkové pole v pořadí se objeví v seznamu.

Vyhledávání je řešeno jediným vyhledávacím polem v rámci databáze a prohledává všechna pole.

iDatabase obsahuje pouze jeden typ výpočtového pole, který umožňuje provést pouze matematickou operaci (sčítání, odčítání, násobení a dělení) s minimálně dvěma poli pouze číselného typu. iDatabase nemá žádné funkce a neumí ani zpracovat URL odkaz v textovém poli. Veškeré odkazy je potřeba přes Copy/Paste přesunout do Safari ručně, stejně tak i telefonní čísla do aplikace „Telefon“.

Co s daty?


iDatabase umožňuje odeslat jeden záznam emailem a tím to prakticky končí. Není to ovšem chyba iDatabase, ale důsledek restriktivní politiky ze strany společnosti Apple vůči vývojářům.

Další možnost je zakoupit stolní verzi iDatabase (pouze pro MacOS X) a synchronizovat přes lokalní WiFi síť. Stolní verze je v podstatě kopie iPhone verze a nepřináší nic nového. Jedinou výhodou je standardní rozhraní pro zadávání a editaci dat, takže data lze zapisovat/editovat asi 4krát rychleji. Ze stolní verze je možné exportovat, či naopak importovat data z jiných aplikací jako je Excel ve formátu CSV. Synchronizace ale nefunguje úplně podle očekávání, protože po změně dat na stolní verzi, někdy po synchronizaci starý záznam zůstává a změněný se přidá, takže dochází k duplicitě dat, nebo po smazání záznamu se po synchronizaci opět objeví. Navíc synchronizace se podařilo spustit pouze ze stolní verze a přitom iPhone se tváří, že aplikace iDatabaze na Macu není spuštěna, takže z iPhona nelze spustit. Zřejmě se jedná pouze o neúmyslnou chybu, kterou vývojáři opraví.

Poslední možností je zřídit si účet na serveru dropbox.com a ukládat/načítat data skrze něj. Tato služba je v základní verzi zdarma a pokud uživateli nevadí, že svěřuje svá data síti, je to zatím asi jediná rozumná volba jak posílat/příjímat data z terénu.

Shrnutí


iDatabase je velmi šikovný pomocník na ukládání údajů do tabulky, ale některé prvky zbytečně snižují potenciál této aplikace. iDatabase využijí ti, kteří potřebují jednoduchou kartotéku pro své věci a nepotřebují data mít uložena příliš strukturovaně.
Pozitiva:Negativa:
Nezávislost na externím PCPouze jedno pole (sloupec) v seznamu záznamů
Rychlé vytvoření návrhuPevně dané první pole
Jednoduchost ovládáníPodivná synchronizace

Cena iPhone verze 20 Kč, cena Mac OS X verze 560Kč

Software poskytla společností Apimac www.apimac.com zdarma Klubu přátel počítačů Macintosh www.kppm.cz pro účely recenze.